Un nou „Cititor al anului” în Hunedoara: performanță remarcabilă pentru un elev de doar 9 ani

IMG_6178

 

Un moment emoționant dedicat promovării lecturii și educației a avut loc recent, în cadrul unei festivități organizate de Asociația Zamolxe, în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Ovid Densușianu” Hunedoara–Deva.

Evenimentul a adus în prim-plan performanța unui copil pasionat de carte. Titlul de „Cititorul anului 2025” i-a fost acordat lui Agache Luca Ștefan, în vârstă de doar 9 ani, elev în clasa a III-a la Școala Primară din Păclișa. Prin interesul său constant pentru lectură, Luca devine cel de-al 12-lea copil premiat de Asociația Zamolxe pentru implicarea și dragostea față de cărți. Administratorul public al județului Hunedoara, Costel Avram, prezent la eveniment, a subliniat importanța unor astfel de inițiative pentru dezvoltarea tinerelor generații: „Mă bucur de fiecare dată când văd copii care aleg cartea și își construiesc viitorul prin educație.”

Acesta a transmis felicitări atât micului premiant, cât și tuturor celor care au contribuit la formarea și susținerea sa – învățătoarea, bibliotecara din comuna Totești, dar și administrația locală, implicată în promovarea valorilor culturale în rândul copiilor.

Festivitatea demonstrează încă o dată rolul esențial al comunității – școală, familie și instituții – în cultivarea interesului pentru lectură și în formarea unor tineri preocupați de educație și dezvoltare personală.

Inițiativele de acest tip continuă să ofere modele pozitive și să încurajeze copiii să descopere universul fascinant al cărților.