N-a fost cel mai bun sezon pentru Știința Petroșani la rugby în 7, comparativ cu ediția trecută când a ocupat prima poziție.

În ultima etapă, disputată în Capitală, Știința Petroșani (care a făcut parte din Grupa D) a avut rezultatele 54-0 cu Olimpia București, 14-21 cu CSM Constanța și 48-0 cu CSU Alba Iulia.
Clasatăpe locul 2 în grupă, în clasamentul final a ocupat locul 5, cedând titlul de campioană echipei CSU Cluj.
”Am avut un mare handicap în stabilirea noului sistem. Nu intru în detalii, e puțin alambicat. Sunt totuși mulțumit de implicarea băieților, care au rezistat unui maraton. De acum ne vom concentra pe campionatul național, avem în weekend un meci greu la CSU Cluj. Deocamdată suntem neînvinși după trei etape
(n.n. 22-19 cu RC Bârlad,
33-10 cu CSM Galați,
19-12 cu Grivița București),