Startul Ligii a IV-a Hunedoara a consemnat prudentã (sau impotentã?) a atacantilor, care au fost cam zgârciti cu golurile… Jiul Petrosani a început bine, în ciuda faptului cã are acelasi statut, cu multi copii, învingând cu 1-0 pe Minerul Uricani, golul fiind marcat de Bãlãutã în min. 89. Univ. Petrosani a învins cu 2-1 la Metalul Criscior prin golurile reusite de Ov. Popesc si Grigoras. Inter Petrila si-a amânat meciul cu Aurul Certej

Hercules Lupeni – Ret. Hateg 0-0

Plictisealã totalã

Un meci cu o primã reprizã interesantã, o a doua de plictisealã totalã… Oaspetii ies la rampã în min. 10, când Dan Belei îl încearcã cu un gest bun pe Adi Farcas. Gazdele se aratã abia în min. 26, când R. Moldovan, din 5m trimite cu capul peste poartã. Douã minute mai târziu faza decizionalã a meciului cu penalty-ul apãrat de hateganul Cimporescu, la sutul lui Harangozo II,  taie elanul gazdelor, care scapã în minutul 44, Adi Farcas având o interventie salutarã la Simoneac. Dupã pauzã, meciul i-a o turnurã latentã, practic nu se mai întâmplã nimic, ambele echipe par multumite cu 0-0, meciul încheindu-se  într-o plictisealã totalã.

Hercules Lupeni – Ret. HaTeg 0-0

Hercules Lupeni (antr. Dan Voicu): A. Farcas – Ad. Rosian, M. Dumitrescu, Ungurianu (min. 65 Ionasc), Firan – G. Rãdulescu (min. 88 Graur), R. Moldovan (min. 75 Al. Cojocaru), Ciocârlan, M. Pop – Harangozo II, I. Rosian

Retezatul Hateg (antr. Romulus Bobu) Cimporescu – Pitigoi, M. Daj, Laslãu, Aiojoaie- Vârlan (min. 90 Dsncescu), D. Puscã, Vs. Pârvu (min. 68 Crisan) Simoneac – D. Belei (min57 Caia), A. Visan (min. 80 Cãrãvan)

Arbitru: Daniel Thirt – Cãlan

Obs. AJF Petru Spãrios – Hunedoara

Spectatori: 400

Declaratii

„Consider just rezultatul. Noi nu avem echipa pregãtitã, abia ne-am adunat. Cred cã în 2-3 etape ne vom intra în parametrii. Va fi un campionat echilibrat, cu 4-5 echipe de valoare sensibil egalã, lupta la titlu fiind una aprigã” a declarat dupã meci Dan Voicu, antrenorul, Lupeniului.

„A fost un meci bun, în prima parte. Apoi, s-a vãzut o stare de obosealã la mai multi jucãtori. Rezultatul este unul just” a spus Romulus Bobu, antrenorul Hategului.