Î n penultima etapă a sezonului regular, o singură echipă a câștigat pe teren propriu, Inter Petrila – CSM Vulcan 3-2, în derby-ul Văii Jiului.

Surpriză la Hațeg, unde liderul Retezatul a încheiat la egalitate, 2-2 (1-2) cu Gloria Geoagiu, după ce oaspeții au condus cu 1-0 și 2-1 la pauză. Gloria Geoagiu a deschis scorul prin Cârdei (min. 16), apoi a venit golul egalizator de 1-1, D. Pușcă în min. 22 și 1-2, min. 26 Bg. Matei, cel care va marca golul egalizator din min. 90+4!
Cea mai clară victorie în deplasare, 4-1, CS II Hunedoara la Victoria Călan, prin golurile lui Mitran, G. Rusu, Fabian Kovacs și Uduca resp. Stânculea. Din min. 26, gazdele au jucat în zece oameni, după eliminarea lui Andrei Corban.
Minerul Uricani a început bine jocul, conducând la pauză cu 1-0 (gol Agrigoroaie în min. 45), dar oaspeții au revenit punctând de două ori pentru 2-1, prin Boldor (min. 47 și 68).
Minerul Uricani (antr. Toni Sedecaru) a folosit echipa: Morar – Anghelina, Bălănean, Grigoraș, Tulpea – Stejar (min. 69 Szima), I. Radu (min. 46 Drugă), Chircă – Agrigoroaie, Prem (min. 86 Nedeliu), Crăciun.
”Am ratat niște ocazii imense. Trebuie să câștigăm acest meci. Am avut și o situație în care trebuia să avem un penalty, în fine, una peste alta, sper să ne revenim. Un lucru bun, Mugurel Radu la cei aproape 53 de ani ai săi, a fost un exemplu de dăruire”, a precizat antrenorul Uricaniului, Toni Sedecaru (foto).
9. CSM Deva 17 4 1 12 21-56 13p
10. Min. Uricani 17 1 0 16 7-74 3p

Etapa a 18-a (16-17 aprilie 2022