Minutul 73, una din cele mai controversate faze ale campionatului, cu toate reluările și stop-cadrele de imagine, greu de decis dacă a fost sau nu ofsaid la golul egalizator al gazdelor: Tomoni primește o minge printre Arcuși și Belei, apărătorii Lupeniului nu-l atacă, crezând că este în ofsaid și atacantul gazdelor înscrie pe lângă Tonca, de la 14m.
Au urmat proteste, Ciocârlan este eliminat și meciul se va încheia în final cu 2-2.
Ce-a fost până atunci?
O primă repriză excelentă a Lupeniului, care are o oportunitate de a deschide scorul în minutul 13, dar lovitura liberă a lui A. Harangozo este respinsă în corner de portarul Pașca. După 2-0, Lupeniul trece într-o ușoară stare de relaxare, ceea ce va duce la primul gol încasat, vine apoi faza cu golul din minutul 73, gazdele vor rata desprinderea în minutul 89, când Tomoni trimite de la 7m peste poarta goală, finalul consemnând un 2-2 echilibrat, dar cu siguranță, frustarea Lupeniului care a avut 2-0 „în mână”, ratând victoria ce la un moment dat părea atât de sigură.
Declarații
„Un meci demn de pozițiile în clasament a celor două echipe. Lupeniul, superior în prima parte, noi am reușit să ne echilibrăm după pauză, în opinia mea un rezultat corect. Minerul Lupeni își merită pe deplin poziția de lider, le doresc succes în continuare”, a spus Flaviu Itul, antrenorul de la Sântămăria Orlea.
„Este frustrant să pierzi două puncte de maniera asta. Consider că se putea acorda ofsaid la faza golului egalizatoral gazdelor, dar asta e…. Am luat nepermis de ușor primul gol. În orice caz, Sântămăria Orlea, o echipă bună, o surpriză plăcută a campionatului” a declarat Dan Voicu, antrenorul Lupeniului.
C.S.C Sântămăria Orlea-Minerul Lupeni 2-2
Minerul Lupeni (antrenor Dan Voicu):
A. Tonca, Mazilu (minutul 90 Bg. Matei), Ciocârlan (minutul 75 eliminat), Arcuși, D. Belei, Prem, I. Roșian (minutul 90 Glăvan), Bănceanu, Mândreci, A. Harangozo (minutul 55 Băcăran), Ov. Iepure (minutul 82 Seb. Popescu).
C.S.C Sântămăria Orlea (antrenor Flaviu Itul): Pașca, R. Drăgoescu (minutul 16 Grozoni), G. Rusu (minutul 65 Cipr. Roșca), Bănățeanu, A. Stănescu, Pițigoi, D. Pușcă, An. Filipescu, Ștefoni, Tomoni, I. Gavriluți.
Arbitru: Leopold Herczeg-Băcia.
Spectatori: 300.
Golurile:
0-1 minutul 26, Bănceanu din 10m; 0-2 minutul 61, Prem după o suită de driblinguri, din 7m
1-2 minutul 68, Cipr. Roșca din 3m, corner A. Stănescu; 2-2 minutul 73, Tomoni din suspectă poziție de ofsaid

Valea Jiului, zero victorii,
24 de goluri încasate!?

A fost weekend-ul negru pentru echipele din Valea Jiului, fără nici o reușită în etapa a 15-a. Minerul Uricani (antrenor Tony Sedecaru) făcută zob acasă, 1-12 cu Aurul Brad, meci în care Tecsi a marcat 7 goluri. C.S.M Vulcan nu a rezistat la echipa a doua a Devei, scor 1-3. Inter Petrila continuă pasa neagră, 2-7 acasă cu Gloria Geoagiu, Bucșa și D. Alexandru punctând golurile gazdelor, în timp ce Bacrău a marcat patru goluri pentru oaspeți.

Antrenorul Flaviu Itul, sub „asistența” medicală.

Clasament
1.Minerul Lupeni 15 13 1 1 56-10 40p
11.Victoria Călan 15 2 2 11 17-50 8p
12.Minerul Uricani 15 0 1 14 6-98 1p