Restanța din etapa a 8-a cu echipa gorjană  s-a disputat la mijlocul săptămânii  (miercuri, 11 noiembrie a.c.), o echipă ce ocupă locul 3 în clasamentul Seriei a 7-a.
Jiul a abordat cu mult aplomb jocul, având o primă repriză cu numeroase ocazii: min.14, Mărmăneanu expediază un șut puternic, reține portarul Poenaru, min.15, Bg.Matei trimite razant peste transversală, min.20, același Bg.Matei trimite o „ghiulea” razant, dintr-o lovitură liberă de la 30 m, min.36, Bg.Matei trage puternic de la 20 m, apără Poenaru. A fost o primă repriză în care Jiul a făcut o mare risipă de efort.
La reluare, aceeași notă ofensivă a Jiului, dar surprinzător, oaspeții înscriu pentru 1-0. Gazdele se redresează rapid, egalând după numai șapte minute, după care asaltul gorjenilor continuă.
Gilortul aruncă în joc câteva „piese grele” – Cocină, Bubuioc, Avrămescu – , dar iese la rampă din nou Bg.Matei (min.76), razant cu capul, după ce Moise Bădărău (min.75) avusese o mare ocazie.
După golul de 2-1, Jiul rămâne pe poziții, cu încă o ocazie, Bădărău în min.81 șut în bară de la 20 m, încheind cu o victorie ce aduce mai multă liniște echipei din Petroșani.
Jiul Petroșani – Gilortul Tg.Cărbunești 2-1
●Jiul Petroșani (dir.tehnic Toni Sedecaru): Haring-Stoicoiu, Bg.Matei, Torkos, Arcuși-Bădărău, R.Sandu, Băneanu, Mazilu-Mărmăneanu (min.46 Mareș), Cuibari.
●Gilortul Tg.Cărbunești (antr.Adr.Popescu): Poenaru-Afrim, Dolcescu, Vl.Popa, Bărăitaru (min.61 Avrămescu)-Miroiu, Oprișa, Almăjanu (min.90+2 Bubuioc) Dănăricu-Stăniloiu (min.61 Cocină, min.87 Berescu).
Arbitru: Adrian Dumitru – Târgoviște