C u apăsarea rezultatelor nefavorabile din ultimele etape, Jiul a început destul de prudent meciul cu ultima clasată, optând
pentru un joc cu pase în lateral, cu un Ferahaoui într-un tempo mai lent, cu un vârf Dănăilă, uneori prea izolat în fața apărării adverse.
La reluare, Jiul pornește la o altă turație, cu schimbări inspirate ale antrenorului Adrian Enășescu, chiar dacă trei dintre ele au fost efectuate pe final.
Golurile din finalul meciului reușite de Raul Iorgulescu-omul potrivit la locul potrivit! (foto) au conturat o victorie clară a Jiului, echipă care se pare că revine pe linia de plutire. De remarcat faptul că noul antrenor, Adrian Enășescu, dă credit, noul val ce vine din pepiniera Jiului, la acest meci în teren și pe bancă fiind o serie de jucători tineri ; M. Marcu, Lovas, Iftimie, Erkedi, G. Turcu. D. Fage, plus „veteranii” R. Sandu și Torkos.
Jiul Petroșani –
C.S.O Turceni 4-1 (0-0)
Jiul Petroșani (antrenor Adrian Enășescu):
Marcu, Stancu (minutul 46 Gașpar), Lovas
(minutul 88 D. Fage), Pencea (minutul 84 June), Dănăilă, Filip, Stancu, Sandu, Ferhaoui (minutul 84 Iorgulescu), Iftimie, Paliu.
C.S.O Turceni (antrenor Viorel Cojocaru): Trandafir, Tudorache (minutul 88 Păleanu), Hrelea (minutul 62 Rovența) Lupu, Chirițoiu, Vasile, Neacșu, Scurtu, David, Unguru (minutul 62 Dolcescu), Sorea (minutul 72 Dăianu).
Arbitru: Horațiu Mailat-Cristești-Mureș
Spectatori: 200
Golurile:
1-0 Dănăilă-11m, după un fault a lui Lupu asupra lui R. Sandu; 2-0 Gașpar din 3m din pasa lui Ferhaoui; 2-1 Neacșu, lovitură liberă de la 30m
3-1 R. Iorgulescu din 5m din pasa lui Dănăilă
4-1 R. Iorgulescu din 7m

Etapa gazdelor
Nu mai puțin de 20-5 este golaverajul acestei etape în favoarea gazdelor, care au marcat pe bandă rulantă în jocurile cu adversarii lor.
Scorul etapei l-a reușit C.S.M Deva care și-a consolidat poziția de lider după un sănătos 7-1 cu „mititeii” de la F.C.U II Craiova.
C.S.C Ghiroda este la a doua înfrângere, 2-4 la A.C.S.O Filiași, cu care face schimb de locuri pentru poziția a doua în clasament.
8 goluri din cele 25 ale etapei a 11-a (prima din retur) au fost marcate după minutul 80.