Aflată la o distanță liniștitoare față de locurile de  retrogradare, se pare că Jiul a abordat cu multă lejeritate deplasarea de la Șimian. Echipa lui Vuță Moldovan nu se aștepta la o replică atât de hotărâtă a gazdelor, care aveau la pauză 3-0! Iată că după șapte etape fără înfrângere, Jiul a încasat-o usturător, cu un 5-1 fără comentarii.
”O înfrângere care i-a adus pe jucători cu picioarele pe pământ. E drept, la 0-0, am avut câteva ocazii: de a marca, prin Ioniță, Cocină și Caralicea, dar cam atât… Sper că acest duș rece să-i fi trezit pe jucătorii noștri.Mai avem încă destule etape până să tragem linia de final”, a spus antrenorul Avram (Vuță) Moldovan.

Viitorul Șimian – Jiul Petroșani 5-1 (3-0)
Jiul Petroșani (antr. Avram Moldovan): Spânu – Bădărău (min. 65 Rovența), Oct. Ionică, Torkos, Keszeg (min. 65 Stoicoiu) – R. Sandu (85 Botoroagă), Oprișa, Ioniță, Cocină – Caralicea, Mazilu (46 Mărmăreanu).
Viitorul Șimian (antr. Relu Țurai): I. Mișu – Lică, C. Dobre, Enache, Mondorocu – Rupa (min. 70 Al. Stanciu), E. Toader, Poiană (min. 68 Orleanu), Ghighilică – Trip (min. 87 R. Iorgulescu), Velici (min. 88 Mătăsăreanu).
Spectatori: 300
Golurile: 1-0: Velici (min. 17) scăpat de Bădărău cu capul de la 6 m.; 2-0: Toader (min. 27) la o greșeală a portarului Spânu.; 3-0: Ghighilicea (min. 41) pe contraatac.; 4-0: Trip: (min. 52) nemarcat din careu.; 4-1: Cocină (min. 75) din acțiUNe. 5-1: Oct. Ionică
(min. 84) autogol de la 1m.

”Victimele” sigure, speră…
Surprize în etapa a 2-a a play-out-ului seria a 7-a. Aurul Brad zdrobește cu un scor de forfait pe Gilortul Tg. Cărbunești (Ionuț Filipaș a reușit o dublă), iar Progresul Ezeriș, câștigă lejer la Viitorul Tg. Jiu cu dubla lui Elyakim Musoni Ngandoli, ieșind din zona periculoasă. În derby-ul play-off-ului, liderul CSM Reșița s-a impus greu în fața devenilor, câștigând cu un gol marcat în minutul 87.

Viitorul Șimian – Jiul Petroșani 5-1
(Velici, Toader, Ghighilicea, Trip – Jiul Petroșani (aotugol Cocină)
Clasament
1. Viitorul Șimian 2 2 0 0 8-1 30p.
2. Jiul Petroșani 2 1 0 1 3-5 26p.
3. Progresul Ezeriș 2 1 0 1 2-2 19p.
4. Gilortul Tg. Cărbunești 2 1 0 1 2-3 18p.
5. Viitorul Tg. Jiu 2 0 0 2 0-4 13p.
6. Aurul Brad 2 1 0 1 3-3 9p.
Jiul Petroșani – Aurul Brad | Progresul Ezeriș – Viitorul Șimian
Gilortul Tg. Cărbunești – Viitorul Tg. Jiu
Golgeteri
28 goluri: Mediop – CSM Reșița: 14 goluri: Lupuleț – Pandurii Tg. Jiu: 15 goluri: Velici – Viitorul Șimian