Venind din postura de ocupantã a locului 3 pe tarã în editia precedentã, echipa Jiul Petrosani a abordat cu dezinvolturã un meci de baraj în compania echipei din Gorj, „predând” pe alocuri un joc-scoalã. Desi Bãrbuia (min. 8) creazã emotii, însã portarul Sg. Mihalache intervine excelent, Pãsãricã (min. 18) si A. Serban (min. 20) au douã mari ocazii de a deschide scorul pentru gazde.

Vin, firesc, douã goluri într-un interval de patru minute, 2-0 pentru Jiul, apoi se instaleazã o moliciune ce duce în min. 50 la 2-2!

Cu Bãlãutã zis „Gulie” intrat dupã pauzã, lucrurile i-au altã întorsãturã dupã minutul 67, când jiulistii sunt de neoprit, acesta punctând de trei ori, un gol mai frumos decât altul, Stoin pecetluind scorul final de 6-2.

Jiul PetroSani – Stiinta Turceni 6-2 (2-1)

Jiul Petrosani (antr. Cosmin Kanduth):

Sg. Mihalache – Al. Nicu, Dan Stoica, Mândrut, S. Munteanu (min. 46 Pârvulescu) – M. Avram (min. 85 Turdean), Muraru, Visa (min. 46 Bãlãutã), Serban (min. 84 Lucaci) – Iordache (min. 62 Diaconu), Pãsãricã

Stiinta Turceni (antr. Constantin Bãtrânca): Milcu – Serbãnoiu (min. 73 R. Tauru), Tudorãscu, Bala, Serb. Popescu – A. Tauru (min. 75 Gâlceavã), Paraschi, Busoi, Ciobanu – Bãrbuia (min. 80 Udrea), Stanciu (min. 55 Ad. Tudorascu)

Arbitru: Andrei Nicola – Alba Iulia

Obs. FRF: Remus Azamfirei – Vulcan

Spectatori: 150

Golurile: 1-0: M. Avram (min. 22), pe contraatac, 2-0: M. Avram (min. 26), din pasa lui Silv. Iordache; 2-1: S. Tudorascu (min. 33), cu capul din 7 m, la un corner executat de A. Tauru; 2-2: Paraschi (min. 50), din loviturã liberã de la 30 m în vinclu; 3-2: Bãlãutã (min. 67), scãpat singur, înscrie pe lângã portarul Milcu, de la 12 m; 4-2: Bãlãutã (min. 71), din actiune, dupã o cursã de 50 m; 5-2: Bãlãutã (min. 83), din

actiune; 6-2: Stoin (min. 88), la o gafã a portarului Milcu

Genu TUTU

Cititi în editia de mâine

– A murit “ultimul mohican” al generatiei Jiului anilor 50, Zsiga Gram

– Juniorii A1 de la Jiul Petrosani s-au calificat în turneul semifinal pe tarã

– Inter Petrila a pierdut la lovituri de departajare finala Cupei României pe judet.