Jiul Petroșani (antr. George Zima): L. Mureșan – Torkos, Bg. Matei, L. Kis – R. Sandu, Aerts, Ferhaoui (min. 106 Caralicea), Goilean (min. 70 Jurcuț), Bădărău (min. 80 Keszeg) – Amadou Dioum (min. 60 Dănăilă), Istratie (min. 106 L. Pop)
CSM Deva (antr. Ștefan Nanu): Bădescu – G. Vișan, Plută (elim. min. 105), Al. Iordache , Doboș – Iana, Stelea, Țoiu (min. 68 D. Creciunesc), Bloj (min. 106 Șulea) – Kayondo (min. 53 Lemac), Al. Popescu (min. 75 Bedea)
Arbitru: Claudiu Gaitin – Timișoara
Spectatori: 800
GOLURILE: 1-0 Dănăilă (min., 91) driblează doi adversari, intră în careu, șut la colțul lung; 2-0 Dănăilă (min. 98) din centrarea lui Ferhaoui; 3-0 AERTS (min. 120) șut excelent din careu

M eci ”de studiu” până prin minutul 22, cu două ocazii mari ale Devei, în minutele 22 – șut Al. Popescu din 4 m, apără L. Mureșan – și 41, când Iana ia bara la țintă din 2 m!

După pauză, tot devenii au primele ocazii prin Țoiu (min. 52) și Vișan (min. 59), acesta din urmă cu o lovitură cu capul trimisă în transversală!
Partida intră în prelungiri, dar imediat, în șapte minute se face 2-0 pentru Jiul, noul intrat în minutul 60, George Dănăilă, devedinsu-și calitățile de marcator. În minutul 103, Plută contorizează a treia bară pentru deveni, apoi același Plută, două minute mai târziu vede cartonașul roșu după o lovitură aplicată în ceafa lui Istratie.
Urmează imediat și eliminarea antrenorului Devei, Ștefan Nanu, pentru proteste repetate la adresa arbitrajului, vine și golul de 3-0, Jiul încheind en fanfare o partidă dificilă, dar cu o victorie pe deplin meritată, chiar dacă în minutul 118, Lemac a pus și el ”la număr” a patra minge trimisă în bară.
Declarații
George ZIMA – antrenor Jiul Petroșani:
”Felicit în primul rând echipa din Deva, pe antrenorul Ștefan Nanu, pentru replica dată în acest meci. A fost un meci bun făcut de echipa noastră, care s-a dăruit din primul până în ultimul minut al prelungirilor. Vom trata în continuare cu multă
seriozitate Cupa României. Mulțumim și publicului, pe care îl simțim tot mai aproape de noi”
Ștefan NANU – antrenor CSM Deva:
”Am avut șase bare (n.n. doar patru…), am jucat bine, am avut ghinion. Îmi felicit echipa pentru efort, pentru jocul prestat. Suntem în grafic, vizăm primele două locuri în Seria a 7-a, Cupa s-a dus…”
Urmează play-off-ul
Din acest sezon, Cupa României are un nou format. Au fost trei tururi (faze) preliminare, bazate pe zone geografice. ”16”-zecimile au fost înlocuite cu un play-off, în care intră și 8 echipe din Liga I, cele mai slab clasate din sezonul trecut.