Prima competiție sportivă de outdoor a anului 2022 de la Aninoasa, a avut loc în perioada 29 aprilie – 2 mai 2022, pe arena bazei sportive ”Arcașul” din Aninoasa. Zeci de sprotivi, din 13 cluburi din țară s-au întrecut, iar sportivii antrenați de echipa de la Aninoasa au cucerit podiumul.

La Aninoasa a avut loc întrecerea în cadrul ”Cupei Federației”, eveniment organizat sub egida Federației Române de Tir cu Arcul. Zeci de sportivi, din Mureș, Bucuresti, Sibiu, Hunedoara, Arad, sau Oradea s-au aliniat la startul acestei competiții, care a presupus probe la categoriile de arc olimpic, compound și barebow.
Echipa antrenată de Viorel Hăbian s-a detașat cu 87 de puncte, la mare distanță de sportivii de la CSA Steaua București, care au obținut 33 de puncte și Redpoint Oradea cu 19 puncte.
La Olimpic seniori Mario Țîmpu a ocupat locul 1, iar la Olimpic senioare Beatrice Mikloș a fost tot în top, ocupând locul 1 – cu un nou record național, iar Luminița Boroș a ocupat locul 2.
S-au remarcat, de asemenea Marco Tănăsescu, locul 2 la Olimpic sub 18 ani, Denis Hăbian, locul 3, Ioana Pușcă locul 1, Diana Hoca locul 2 Andreea Savastița locul 3. Nagy Alicia a luat și ea locul 1, Muller Atmand locul 1, Dreghici Alexia locul 1, Judea Mirel locul 1, Radoi Alexandru locul 3, Judea Florentina locul 2.
În această perioadă, antrenorul Hăbian Viorel impreună cu Timpu Mario participă la un Grand Prix European în Bulgaria, iar antrenorul Pusca Gigi impreună cu sportivii Pusca Ioana, Savastita Andreea, Tanasescu Marco, Habian Denis si Judea Mirel participa la Cupa Veronica din Slovenia.