Week-end-ul trecut a fremãtat de handbal în sala de jocuri sportive a CSS Petrosani, unde au fost douã zile pline de sport, ba chiar trei dacã socotim si ziua de vineri, 21 februarie, cu un turneu judetean la junioare IV.

Revenind la Campionatul National la junioare II (16-17 ani) CSS Petrosani – ACS Bãile Herculane 27-26 (16-15) într-un meci încãrcat de dramatism, care a tinut cu sufletul la gurã pe cei aproximativ 100 de spectatori prezenti în salã.

Echipa gazdã începe în fortã, 4-1 în min. 4 dar cedeazã spre jumãtatea reprizei 6-7 si 8-8 în min. 14 si 17, revine la 11-8 (min. 19) si dupã 12-12 (min. 26) încheie la potov 16-15.

În min. 41 rãmâne fãrã principala marcatoare Flavia Raczek, eliminatã definitiv pentru trei avertismente. Apoi final de infarct cu 20-20 (min. 43), 24-25 (min. 55) pentru ca finalul sã fie cu victoria la limitã 27-26.

Au marcat pentru CSSP: Aida Vãtãselu (8g), Flavia Raczek (5g), Anamaria Sandor (3g), Denisa Surd (3g), Enisa Ackar (2g), Ioana Nitã (3g), Ariana Matei (1g); pentru ACS Bãile Herculane, Maria Soroceanu a marcat 11 goluri.

CSS Petrosani – CSS Caracal 23-20 (9-11)

A fost jocul de la junioare III (14-15 ani) urmãrit de circa 150 de spectatori, disputat deasemenea cu o notã de dramatism. Oaspetele, –  locul 2 în seria E – au avut o primã reprizã mai densã conducând în permanentã dupã ce au deschis scorul în min. 2 prin Casiana Chiriac.
CSSP începe dupã pauzã mult mai hotãrâtã, în min. 35 trecând la conducere cu 16-13! Apoi, cu o superiozitate în joc îsi va adjudeca Victoria de final la trei goluri diferentã.
CSSP a folosit lotul: Sidonia Peter, Andra Toth (portari), Flavia Raczek (8g), Aida Vãtãselu (6g), Ioana Nitã (4g), Lorena Postolache (2g), Denisa Giol, Edina Kiss, Maria Tuhut, Sara Bulf, Bianca Serban, Maria Stanciu, Anamaria Sandor (3g), Andreea Lupsa, Jeanette Ciocârlie. Pentru CSS Caracal cele mai multe goluri le-a marcat Ehryka Bodijar, 8 goluri.