Campionatul European Indoor de la Lasko din Slovenia, a adus în România 3 medalii: una de aur și două de argint. Arcașii de la Aninoasa au
punctat bine, deși, așa cum a recunoscut Viorel Hăbian, pentru că acest campionat s-a desfășurat în sală, a fost mai greu.

Mirel Judea a devenit vice-campion european, cu echipa națională d ejuniori, iar un rezultat bun l-a avut și Beatrioce Mikloș, ori Mario Țîmpu și Denis Habian.
Rezultele sunt de excepție și asta în condițiile în care la start s-au aliniat 299 de sportivi din 30 de țări. „A fost un campionat reușit, chiar dacă noi nu ne-am pregătit foarte bine pentru această competiție și spun asta pentru că noi nu am avut competiții de pregătire pentru sală. Sportivii s-au comportat foarte bine și am reușit să luăm și medalii și să ne clasăm în primii 6, cu echipe de juniori care aveau în componență și cadeți. Eu zic că începem anul bine”, a spus Viorel Hăbian, antrenorul echipei.
Sunt rezultate pe care antrenorul le consideră bune și tinerii arcași de la noi au făcut, încă o dată față cu brio. „Am reușit să venim cu echipa de fete în primele 5 din Europa, având în vedere că au
participat 30 de țări, fiind o competiție puternică și, la fel, în echipa de fete avem și o caderă. Judea Mirel a fost în echipa de juniori care a luat argint la europene, Mikloș Beatrice, a fost în echipa de fete, care s-a clasat pe locul 5, așa cum am zis. Țîmpu Mario și Habian Denis, în echipa de băieți juniori, care a luat locul 5 la europene. Deci, cred eu, suntem pe un trend bun”, a mai spus Viorel Hăbian.
Urmează 3 competiții foarte puternice pentru care se pregătesc acum arcașii, iar acestea sunt: Campionatul european de seniori, Campionatul
european de juniori și Campionatul mondial de field.