C ampionatul 1971 – 1972 , în Divizia ,, A ” fusese unul mai modest , comparativ cu edițiile anterioare . La cârma echipei fusese instalat Eugen Iordache ( care îl înlocuia pe Ion Bălănescu ) , plecase golgeterul Ion Constantin , lotul fiind completat cu portarul Vasile Suciu de la Steaua , cu necunoscuții Mitică Stoian , Emil Georgescu , “Paloma” Gligore și un puști de 19 ani , …. Gigi Mulțescu !

Echipa încheie sezonul pe locul 12 (din 18 echipe) și în paralel are o evoluție constant bună în Cupa României : 3 – 0 cu Textila Odorheiu Secuiesc , 1 – 0 cu S. C. Bacău , 4 – 1 cu C. F .R . Cluj și dramatic în semifinale , 7 – 6 la lovituri de la 11 m , după un 2 – 2 în minutul 120 , cu Dinamo București . Și astfel echipa minerilor se ,, trezește ” în finala Cupei României !
PRIMA FINALĂ
Pe 2 iulie 1972, echipa Jiul Petroşani antrenată de Eugen Iordache, pe stadionul 23 August din Capitală, sub lumina reflectoarelor a evoluat în prima sa finală de „Cupa României” cu Rapid Bucureşti.
Partida a fost arbitrată de Gheorghe Limona în prezenţa a peste 30.000 de spectatori. Scorul a fost de 2-0 (2-0).

Deşi era o diferenţă de valoare a loturilor, echipa Jiul având la activ eliminarea câtorva echipe divizionare, caracterizată cu elan şi ambiţie, am crezut că va compensa diferenţa existentă şi va oferi o partidă echilibrată. În joc, incertitudinea a fost de scurtă durată, pentru că în minutul 3, Marin Stelian a deschis scorul.
Jiuliştii au făcut risipă de efort pentru a egala, construind atacuri care au fost respinse la marginea careului feroviar, unde Boc şi Lupescu erau greu de depăşit. Avenit şi al doilea gol în minutul 27, marcat de Neagu (şut din voleu).
În repriza a 2-a, giuleştenii au pus stăpânire pe joc, atacând poarta lui Suciu, în valuri, Neagu şi Dumitru bombardând-o cu mingi şutate puternic de prin toate direcţiile. Astfel, Rapidul câştiga cupa meritată. Arbitrajul prestat de internaţionalul Gheorghe Limona a fost calificat „excelent”. La sfârşitul partidei, delegatul Jiului, Ioan Karpinecz i-a oferit arbitrului o frumoasă lampă de miner.La analiza partidei, antrenorul Eugen Iordache, a declarat că înfrângerea este cauza lipsei de experienţă, stării de emotivitate excesivă, datorită televizării partidei. A fost amintirea unei partide din vârful activităţii competiţionale la nivelul divizionar „A”.