O fetitã din Petrila, în Academia SuperCoders

O fetitã din Petrila a fost cooptatã în Academia SuperCoders. Aicha Tirinticã va urma cursurile Academiei alãturi de alti 450 de copii din întreaga tarã.  Este concurentã mare pe locurile puse la dispozitie de Academie, iar Aicha este unul dintre cei care vor  participa la instruire.

“Aicha Tirinticã, ”our girl” din Clubul nostru CODEKids First Line Petrila, a fost contactatã de cãtre organizatorii concursului national  SuperCoders, la care au participat mai multi membri ai clubului nostru, alãturi de peste 450 alti copii din întreaga tarã si anuntatã cã întrucât unul din cei 50 de câstigãtori s-a retras iar proiectul lui Aicha ocupa locul 51, în mod automat, Aicha a fost inclusã pe lista  câstigãtorilor. Aceasta înseamnã cã Aicha va urma „Academia online SuperCoders -un modul avansat de programare în cadrul cãruia copiii vor învãta notiuni de web development pe parcursul a 10 sãptãmâni de curs online, alãturi de trainerii SimplonRomânia”, spun cei de la Biblioteca orãseneascã din Petrila, acolo unde se organizeazã astfel de cursuri pentru copii. SuperCoders este un program de educatie digitalã organizat de Orange România cu sprijinul Simplon România. Participarea în program este gratuitã si se adreseazã copiilor cu vârste între 10 si 14 ani din toatã tara. Academia online SuperCoders – este un program de 10 sãptãmâni, cu lectii si provocãri online, în care sunt selectati creatorii celor mai bune 50 de animatii care câstigã Concursul national SuperCoders. Se adreseazã copiilor care stiu programare prin joc si îsi doresc sã parcurga un modul avansat pentru a învãta sã scrie ei însisi cod.
Cosmin BACIU

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.