Concert ,,Fabrica de Pian”

Episcopia Devei si Hunedoarei, Fabrica De Pian, Scoala Gimnazialã si Scoala  Generalã”I. G. Duca” Petrosani, organizeazã, marti, 3 decembrie, la Muzeul Civilizatiei Dacice si Romane un extraordinar concert în vederea sustineriii proiectului Fabrica De Pian.
Concerteazã elevii Sectiei de Muzicã a Scolii Gimnaziale ”I. G. Duca” din Petrosani. Scoala de Muzicã are o traditie de mai bine de 58 de ani. În tot acest timp, scoala noastrã a slefuit multe talente, unii dintre absolventii nostri devenind profesori, la rândul lor. Avem elevi talentati ce onoreazã  profesorii si comunitatea, în  ecare an, cu diplomele pe care le obtin la  concursurile nationale si internationale, dar si la olimpiadele de pian.
De-a lungul acestor 58 de ani, din scoala de muzicã a lipsit un pian de  concert. Noi îl considerãm un deziderat realizabil si avem toate resursele uman-muzicale pentru a-l aduce în Valea Jiului. Proiectul Fabrica de Pian a fost demarat la Petrosani în 25 ianuarie 2019. El se adreseazã elevilor de la Sectia De Muzicã a Scolii Gimnaziale ,,I. G. Duca” din Petrosani si întregii comunitãti din Valea Jiului.
Proiectul este format din 36 de concerte pe care le organizãm lunar. Astfel, ne dorim sã aducem comunitãtii noastre concerte deosebite si sã asezãm pe harta cultural-muzicalã a României orasul Petrosani si întreaga comunitate a Vãii Jiului.
Concertul este unul caritabil, fondurile strânse vor servi la achizitionarea unui pian de concert pentru Sectia de Muzicã a Scolii Gimnaziale ”I. G.Duca” din Petrosani si la reînnoirea cu pianine de studiu a sãlilor de curs ale Sectiei de Muzicã.

Advertisements

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.