Meciul restantã din etapa a 6-a s-a desfãsurat fãrã spectatori la Orãstie ca urmare a incidentelor de la meciul cu CSM Vulcan când spectatorii au lovit spre arbitrul Andrei Fodor din Deva.
Gazdele au deschis scorul, pe fondul unui joc echilibrat, dar petrosenenii vor stabili egalitatea dupã numai cinci minute prin Arcusi care va marca si pentru 1-2 la pauzã. Echipa din Orãstie rãmâne în 10 oameni din min. 35 prin eliminarea lui Dragos Sav dar si jiulistul Remus Sandu va vedea  cartonasul rosu în min. 44, asa cã egalitatea este, la acest capitol restabilitã. Cu o pregãtire fizicã net superioarã, Jiul se impune dupã pauzã, când va puncta de douã ori pentru o clarã victorie cu 4-1. Astfel Jiul îsi întãreste pozitia în clasamentul înaintea unui meci greu mâine la Gloria Geoagiu, în fata unei echipe cu numai o înfrângere, la fel ca si Jiul.
”Va fi un meci greu la Geoagiu, am mare încredere în echipã. Din pãcate vor lipsi Remus Sandu – suspendat, R. Drãgoescu si Marius Tutã – accidentat, Graur si Bãlãutã au pãrãsit echipa, dar eu zic cã vom face o figurã frumoasã si nu vom pierde”, a declarat Damian Militaru, antrenorul Jiului.
Partida Gloria Geoagiu – Jiul Petrosani va avea loc sâmbãtã 19 octombrie, de la orele 11:30.
Dacia Orãstie – Jiul Petrosani 1-4 (1-2)
Dacia Orãstie: Bãesu – Fl. Barbu, Ov. Blaga, Bodea (min. 85 Vãlean), Cublesan – D. Dreptate (min. 65 Mercurean), Horhat, Pricãjean (min. 65 D. Suciu), D. Sav (eliminat min. 35) – V. Sav (min. 53 Zamfirache), Vasarhelean.
Jiul Petrosani (antr. Damian Militaru): Haring – Muraru, Bg. Matei, R. Sandu (elim. În min. 44), Arcusi – Stoicoiu, Firan, Simoneac (min. 75 I. Radu), Pãduraru – M. Filip, Szekely.
Statistici înainte de un derby
Meciul de mâine dintre Gloria Geoagiu si Jiul Petrosani poate fi socotit un derby al campionatului, tinând cont cã ambele echipe viseazã primul loc.
Jiul detine recordul la zi cu cel mai bun atac (33 goluri marcate) si cea mai bunã apãrare (6 goluri primite).
Golgeterul campionatului Ion Pisoiu (Soimul Bãita) are 40 de ani, cel al Jiului Marius Tutã la fel, 40 de ani.
S-au jucat pânã în prezent 134 de partide în care s-au marcat 203 goluri, media pe meci fiind de 4,80 goluri pe meci.
Cel mai vârstnic jucãtor din lotul Gloriei Geoagiu este Constantin Visan, care pe 3 martie a împlinit 40 de ani.