La al treilea meci de la reluarea returului, ACS Energeticianul Tg. Jiu rãmâne fãrã victorie, iar în meciul cu FC Arges a fost la un pas de a pierde si unicul punct obtinut în final.
Primele actiuni periculoase apartin oaspetilor, când Nãstãsie (min. 17) este împins în careu, dar nu se acordã nimic, apoi Buleicã (min. 21) trage un sut peste poartã, iar Ionitã (min. 37) este foarte aproape de un autogol! Abia dupã pauzã, Neacsa (min. 55) trimite spre poarta lui Grecu, într-un început de reprizã mai bun a celor de la ACS Energeticianul. Ocazia lui Buleicã (min. 60) anuntã o dominare a pitestenilor, galeria oaspetilor bine îmbibatã de whisky, consumat dimineata pe strãzile Petrosaniului îsi înjurã favoritii, care au un final excelent cu câteva mari ocazii: min. 86 Nãstãsie ratare din 10m, min. 87 acelasi Nãstãsie de la 6-7m, min. 88 ”foarfecã” razantã de la 12m, min. 90+2 portarul Axinte scoate cu greu sutul lui Ed. Florescu! Astfel, ACS Energeticianul rãmâne fãrã victorie în retur (de 5 partide…), iar pitestenii pleacã acasã sub o ploaie de înjurãturi a propriei galerii, jucãtorii Argesului fiind extrem de afectati la finalul partidei.
ACS Energeticianul – FC ARGES PITESTI 0 – 0
ACS Energeticianul (antr. George Zima):
Axinte – Rob Petre (min. 63 Vl. Tudorache), Ionitã, Misarãs, Dragu – Cenaj, Cl. Petrus, Gunie (min. 39 Neacsa), Maxin – Al. Popescu (min. 74 C. Ionicã), Vl. Rusu.
FC Arges Pitesti (antr. Emil Sãndoi): Grecu – Tofan, Turda, Gugu, Hreniuc – Oancea, R. Costin (min. 54 V. Gheorghe), I. Serban (min. 76 Ed. Florescu), Nãstãsie – Buleicã, Buhãescu.
Arbitru: Ionela Pesu – Craiova.
Spectatori: 70.
”Farul” strãluceste din nou
Etapa a 24-a a ligii a II-a a avut câteva rezultate interesante.
Condusã încã din min. 3 acasã, UTA revine în meciul cu Ripensia Timisoara si câstigã cu 2-1, golul victoriei fiind marcat în min. 76 de Alex Ciucur.
Metaloglobus Bucuresti învinge cu 2-0 pe CS Mioveni, ultimul gol fiind marcat în min. 90+3 prin Cl. Herea.
Pandurii Tg. Jiu pierd acasã 0-2 cu Daco Getica Bucuresti, cu douã cartonase rosii, portarul de rezervã M. Cotolan (Pandurii) în min. 27 si portarul Gavrilas (Daco Getica) în min. 84. La meci au asistat 150 de spectatori.
CS Balotesti – Farul 0-1, meci cu trei eliminãri, Fulga si Flãmânzeanu de la gazde, Moise de la oaspeti.
Liderul Sportul Snagov s-a chinuit cu Dacia Unirea Brãila, scor 1-0, gol V. Licã în min. 26.
Bacãul lui Bratu reuseste o surprizã la ASU Poli Timisoara victorie cu 2-1, scor stabilit în prima reprizã.