La Lupeni, echipa din Cãlan s-a retras din meci la pauzã, la scorul de 7-0 pentru gazde, în timp ce la Lonea – Petrila,  Jiul s-a predat la 1-0,  dupã câteva minute:  marcase Adi Câmpean pentru gazde.

Jiul intrase în teren doar cu 8 jucãtori – s-a accidentat portarul Sg. Mihalache si fundasul Stoian, cu sase oameni în teren meciul este întrerupt si gata cu fotbalul pe acest stadion. Va fi 3-0 la „masa verde”.

Univ. Petrosani în nota obisnuitã,  0-3 acasã cu Soimul Bãita, la fel Uricaniul, 1-8 la Brad (gol Preoteasa) Surpriza la Hateg, Retezatul a cedat  cu 1-3 (dupã ce gazdele au deschis scorul prin I. Gavriluti).

Cronicã la fata locului / HERCULES LUPENI – VICTORIA CÃLAN 7-0 / AU SCÃPAT REPEDE!

Desfãsurat pe o ploaie sâcâitoare, meciul de la Lupeni a fost o parodie la adresa fotbalului, la modul de abordare de cãtre echipa din Cãlan care a decis sã nu mai iese la pauzã de la cabine, de teama unui rezultat – fluviu, care oricum se contura încã din prima parte a jocului. Rezultatul rãmâne  cel stabilit în prima repriza, 7-0, în plus, echipa din Cãlan va fi sanctionatã financiar.

***

ACS Hercules Lupeni – ACS Victoria Cãlan  7 – 0 (joc întrerupt în min. 46)

ACS Hercules Lupeni (Antrenor: Voicu Dan):  Kiorean –  Ionasc,  Rosian, Pecsar,  Firan (Bãcãran min. 24) –  Pop, Negrea,  Ciocârlan,  Cismasiu – Filip,  Rosian.
Goluri: Cismasiu Raul min. 8, Rosian Ioan min. 10, Filip Marian min. 15, 34, Bãcãran Petru min. 30, 32, Pop Marius min. 42.
ACS Victoria Cãlan (Antrenor: Fulea Claudiu): Toth – Muntean,  Pintea, Cic , Dan – Ionascu, Popa,  Cugerean,  Fulea – Onisor, Cioclei.
Arbitru:  Stanca Sergiu (Orãstie)
Observator: Radu Adrian (Deva)

***

CSA Aurul Brad –  ACS Minerul Uricani  8 – 1 (3 – 1)
CSA Aurul Brad (Antrenor: Gomoi Alin): Costea Darius – Lup, Leaha,  Deak,  Talpas (Lupea min. 62) –   Rostas, Miclean (Vurdea min. 46),  Filipas, Nistor –  Lup, Lazãr (Filipas min. 46).
Goluri: Filipas Ionut min. 3, 65, 80, Lup Alexandru min. 7, Talpas Mihai min. 10, Leaha Mihai min. 50, Rostas Andrei min. 58, 85.
ACS Minerul Uricani (Antrenor: Cîmpean Traian):  Beleni –  Grecu, Erdos, Scurtu,  Preoteasa –  Mavroian (Bãescu min. 82),  Suvac, Oprisa,  Mitican – Tîmpu (Nechita min. 67), Bucsã.
Goluri: Preoteasa George min. 35
Arbitru: Bãlan Alexandru (Deva)
Observator: Ciotlãus Sorin (Deva)