Fotbal, Liga a IV-a Hunedoara / K.O. LA HATEG

Liderul Inter Petrila (antrenor Vutã Moldovan) a zdrobit Hategul pe terenul acestora, stopând elanul Retezatului spre locul 1. Mares (2), Drãgoescu, Adi Dolha (din foarfecã!) si Zavracu au zdrobit cu golurile lor frumoase o echipã Retezatul uluitã de propria neputintã. Cu mai putin de 9 juniori în teren propriu, 1-1 cu Victoria Cãlan (gol D. Scurtu), pãrãsind ultimul loc.

UNIV. PETROSANI – HERCULES LUPENI 1-5 (0-1)
SUFOCATI LA EI ACASÃ

Galop de sãnãtate pentru Hercules Lupeni în „Dealul Institutului”, în fata unei echipe gazdã impresionantã, care n-a avut decât o zvâcnire de orgoliu în minutul 83 când juniorul Horobãt a marcat golul de onoare, când era 0-5… În rest, un meci la discretia oaspetilor, care au trimis un prim semnal în min. 14, când lovitura liberã executatã de la 30 m de Firan a fost cu greu respinsã de portarul Bg. Stoica. Un portar care va gafa monumetal la urmãtoarele … cinci goluri, e drept, cu o apãrare – varzã, incapabilã la vreo reactie. Ciorâia ar fi putut marca si el (min. 59), dar sutul sãu a fost parat de Bg. Stoica.

DECLARATII DUPÃ ETAPA A 14-A

„Recunosc am întâlnit o echipã slabã azi, dar asta nu diminueazã cu nimic din meritele echipei noastre, care a jucat la turatie bunã aproape tot meciul.  Portarul lor a gresit flagrant la cãteva goluri, dar noi am stiut specula orice oportunitate” a declarat Dan Voicu, antrenorul de la Hercules Lupeni.

K.O. SUB RETEZAT

„Am jucat sub orice criticã, mai ales în repriza a doua am încasat trei goluri. Au fost niste greseli individuale de neînteles…” a spus Romulus Bobu, antrenorul de la Retezatul Hateg.

„BINE CÃ MAI EXISTÃM…”

Ce explicatii sã mai poti da dupã un 0-9!? Noi participãm si cam atât. Bine cã mai existãm… Mãcar suntem cei mai buni la juniori. La acest capitol sper sã fim, din nou în fazele superioare pe tarã” a spus Cosmin Kanduth, antrenorul echipei Jiul Petrosani.

„MÃCAR AM MARCAT GOLUL NR. 10”

Echipa noastrã este în plinã reconstructie. Jucãm mereu cu 8-10 juniori, încet- încet ne vom pune pe picioare. Acum campionatul este compromis, sã vedem la anul… Glumind putin, mãcar am marcat golul cu numarul 10 în acest campionat”, a spus Vasile Scurtu, presedintele echipei Minerul Uricani.

Univ. Petrosani – Hercules Lupeni 1-5

Univ. Petrosani (antr. Gabi Nitu): Bg. Stoica – Chirutã, Nutu, Nistor (min. 51 Horobãt), Plãcintã – Grigoras, Ceru, Bulimej, Marton – Ciumac (min. 46 Albulescu), Pânzaru (min. 75 Bernic)

Hercules Lupeni (antr. Dan Voicu): Kiorean – Ciorâia (min. 62 Vl. Negrea), Firan, Cismasiu, Cipr. Pescar – Harangozo  II, Ciocârlan, M. Pop, M. Filip – I. Rosian, R. Moldovan (min. 72 Samoilã)

Au marcat: M. Filip (2), Harangozo II, R. Moldovan , I. Rosian pentru Hercules Lupeni iar pentru gazde Horobãt.

Obs. AJF: Sever Bogdan – Deva

Arbitru: Leopold Herczeg – Bãcia / Spectatori: 30

Retezatul Hateg – Inter Petrila   0-4

Retezatul Hateg (antr. Romulus Bobu):  Farcas –  Daj (Belei min. 58), Laslãu,  Gavriluti,  Simoneac – Popesc (Pop min. 56), Dosan,  Buzducea, Pîrvu – Visan, Tãmãsiloni (Maier min. 56).

Inter Petrila (antr. Aurel Moldovan):  Haring –  Mares,  Zavracu (Dolha min. 56), Duma ( Keszeg min. 81), Androne,  Drãgoescu (Perse min. 77), Agapi, Cîmpean, Horvath (Bocu min. 66), Kalai, Matei

Au marcat: Mares, Zavracu, Drãgoescu, Dolha.

Arbitru: Thirt Daniel – Cãlan 

Obs. AJF: Radu Adrian – Deva

GENU TUTU

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *