Nicio sansã pentru tânãra echipã a Jiului la liderul Soimul Bãita, care a fãcut scorul etapei, 8-0! De retinut pentru istorie…

Retezatul Hateg a învins greu Aurul Certej, 2-1, autori fiind D. Belei si Caia.

Metalul Criscior nu s-a prezentat la Petrila, Interul câstigând prin forfait cu 3-0.

Aurul Brad – C.S. Vulcan 2-1, oaspetii marcând printr-un autogol.

Declaratia zilei – „Niste copii frumosi”
Dupã meciul Soimul Bãita – Jiul 8-0, presedintele gazdelor a spus: „Niste copii frumosi, preocupati de fotbal, nu de scor. Dacã acesti tineri vor putea fi tinuti la Jiul, peste 2-3 ani vor avea un cuvânt greu de spus”.

Hercules Lupeni – Minerul Uricani 2-1 (1-0)
Fãrã vânã…

„Am fãcut cel mai slab meci din acest campionat” spunea sec la finalul partidei de la Lupeni, antrenorul gazdelor Dan Voicu.

Gazdele încep toropite si oarecum uluite, când în min. 3 Romanesc are o ocazie de la câtiva metri, trãgând la coltul scurt. Lupenenii joacã la relanti, în min. 15 I. Rosian dând semnele unei ofensive, dar portarul Traian „Jalon” Câmpean retine. Patru minute mai târziu Firan trage razant, vine un penalty norocos, repriza încheindu-se cu ocaziile lui Brândusa (min.41) care îsi încununeazã o reprizã slabã ratând cu poarta goalã si min. 45 Firan, singur cu portarul Tr. Câmpean, negãsind solutia golului.

Repriza secundã începe cu aceeasi lâncezealã, gazdele se trezesc egalate, revin însã rapid pentru 2-1, dar în continuare partida nu mai oferã nimic.

În concluzie, asa cum spunea si Dan Voicu, un joc slab, incolor si fãrã veleitãti, care a adus la rampã victoria unei echipe care are un plus de valoare.

Hercules Lupeni – Minerul Uricani 2-1

Hercules Lupeni (antr. Dan Voicu): A. Farcas – Ciorâia (min. 80 M. Pop), A. Rosian, Savu, Firan – Ungurianu, M. Filip, Ciocârlan, Brândusa (min. 46 R. Moldovan) – Harangozo II (min. 72 Al. Cojocaru), I. Rosian

Minerul Uricani (antr. Traian Câmpean): Tr. Câmpean – Anghelina, G. Trestian, Irina, Nechita – Cismasiu, Boroghinã (min. 85 Erolös), Suvac (min. 61 Proteasa), Dãrãbanã – Vajda (min. 82 Mitican), Romanesc

Arbitru: Vali Gavrilã – Criscior
Obs. AJF: Nicolae Krautil – Deva
Spectatori: 300

Golurile: 1-0: A. Harangozo II (min. 30), din penalty dupã un fault a lui Tr. Câmpean asupra lui M. Filip; 1-1: Vajda (min. 52), din penalty, dupã ce portarul A. Farcas care îl faultase pe Romanesc, respinge lovitura în prima fazã; 2-1: I. Rosian (min. 58), de la 14 m