Soimul Bãita a fost realmente „ucisã” de jocul ofensiv al unei echipe Inter Petrila care a jucat cu multã dezinvolturã, câstigând clar în fata liderului.

Prima ocazie serioasã a partidei a apãrut în minutul 28, când Soit, de la 4-5 metri, ezitã sã trimitã spre poarta petrileanã. Petrilenii încheie prima reprizã cu douã ocazii în min. 31, din centrarea lui Agapi, Adr. Dolha trimite de la 8 m cu capul peste poartã, min. 34, D. Alexandru trimite un sut în transversalã. La reluare, gazdele se impun pe toate planurile, Ad. Dolha (min. 49) trimitând razant peste poarta lui Ursu, el dând semnalul golului de 1-0. În min. 67, Agapi trimite din loviturã liberã de la 16 m peste poartã, în min. 73 petrilenilor le este anulat aiurea un gol, la semnalizarea asistentului Raul Popa (Hunedoara), dar vin golurile lui D. Alexandru si Cozac si lucrurile sunt clare. Se bucurã gazdele, dar si Hercules Lupeni în cealaltã parte a Vãii Jiului.

Inter Petrila – Soimul Bãita 3-0 (0-0)

Inter Petrila (antr. Avram Moldovan): Rada – Perse, Adi Câmpean, Agapi, I. Androne – D. Alexandru, Bg. Matei, Horvath (min. 71 Kalai), Cozac – Duma (min. 88 Zavracu), Ad. Dolha (min. 84 I. Florea)

Soimul Bãita (antr. Adrian Pepenar): Ursu – Gherea, Sevastita, Popovici (min. 68 Petresc), Vârtan – Vârlan, Soit, Ad. Pepenar (min. 50 Benea), Stamatin (min. 57 Dãrãban) – Visan, Cârdei (min. 82 Jurj)

Arbitru: Emanuel Bãiconi – Rãchitova

Obs. AJF: Mirel Biris – Deva

Spectatori: 200

Golurile: 1-0: Ad. Dolha (min. 55), cu capul; 2-0: D. Alexandru (min. 77), de la 10 m, 3-0: Cozac (min. 89), din centrarea lui Kalai

Cine face pasul gresit?

Etapa trecutã a apropiat la acelasi numãr de puncte echipele de pe primele douã locuri ale clasamentului.

Hercules Lupeni a transat încã din prima reprizã meciul, 3-0 cu Aurul Certej (toate golurile marcate de Firan!), petrilenii câstigând si ei la scor de neprezentare cu Bãita.

Jiul Petrosani a fost surclasatã cu 6-1 (goluri Caia 2, F. Pop 2, D. Belei, R. Banã respectiv Jurado), în timp ce in „Dealul Institutului”, Universitatea Petrosani a învins cu 4-1 pe Metalul Cricsior (goluri Raboj, Ov. Popesc, I. Gavriluti, Grigoras).

Minerul Uricani a reusit un rezultat bun în deplasare, 0-0 la Victoria Cãlan.