Un preot se transformã într-un fel de Simi Iordache, dar în lumea cultelor

A cerut încã o grãdinitã ”dând afarã” Crucea Rosie din spatiul în care functioneazã, plus încã 8 miliarde lei pentru lucrãri la Catedralã. Nemultumirile fatã de atitudinea, care a devenit prea ”îndrãzneatã”, a pãrintelui Ion-Gabriel Bulf cresc, iar doi consilieri municipali au articulat aceste nemultumiri. Subiectul fiind sensibil, pentru cã în cauzã este vorba de Bisericã, ceilalti doar ”cârtesc” desi recunosc cã si preotul este doar un om si nu Dumnezeu…
Preotii din Petrosani si din restul Vãii Jiului se implicã în viata comunitãtilor din parohiile lor, în majoritatea cazurilor cu discretie, dar mai ales cu dãruire. Unul dintre acestia a devenit arhicunoscut datoritã felului tumultos de manifestare lucru care i-a adus simpatia enoriasilor, dar si a autoritãtilor. Ba mai mult, cei sensibili atunci când este vorba de Bisericã, au fãcut donatii atrasi de preotul cu voce remarcabilã si aspect impunãtor. Este vorba de pãrintele Ion-Gabriel Bulf, de la Parohia ”Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”, viitoarea catedralã din centrul Petrosaniului. Doar cã de la o vreme atitudinea sa prea îndrãzneatã, care seamãnã cu cea a unui rãsfãtat al societãtii, ”care se descurcã”, iar asa-zisul succes în bransa sa pare sã-i fi afectat oarecum comportamentul, a produs nemultumiri care au început sã se manifeste.

Pãrintele ”a dat afarã” Crucea Rosie
Nici n-a început bine anul 2016, cã pãrintele a început sã cearã bani si locatii de la Primãria Petrosani si Consiliul Local. Nu ar fi nimic anormal în acest lucru, doar cã suma cerutã este ametitoare, iar spatiul dorit de el pentru extinderea cãminului de bãtrâni de la grãdinita Dãrãnesti, cu 30 de persoane, este ocupat de Crucea Rosie. Dar pentru pãrinte pare cã nu conteazã.
Citãm din cererea sa: ”…vã solicitãm atribuirea în folosintã gratuitã a imobilului situat în Municipiul Petrosani, strada Aviatorilor, nr. 30A, unde a functionat ”CRUCEA ROSIE”… Mai precis pãrintele a si dat afarã Crucea Rosie Petrosani din spatiu, pentru cã aceasta functioneazã, încã, în acea locatie, iar pãrintele Bulf stie bine acest lucru pentru cã reprezentanti ai Asociatiei, al cãrei presedinte este, au inspectat imobilul în prezenta conducerii Crucii Rosii. Spatiul este unul generos – 991 mp, plus cã i s-a atribuit si întreg terenul grãdinitei în suprafatã de 2999 mp. De precizat cã filiala Crucii Rosii din Petrosani sustine prin ajutoare, îngrijiri la domiciliu si medicale peste 250 de familii, bãtrâni si copii, bolnavi, în situatii grele si disperate, pe lângã educatie si campanii de prevenire boli si prim ajutor în scoli si grãdinite etc.
1_1
Primãria si Consiliul Local au fost imediat de acord cu cererea preotului, cerere înregistratã în data de 22 ianuarie 2016, si în sedinta de îndatã a Consiliului Local din 12 februarie 2016 i-a fost dat, pe 10 ani, spatiul în care îsi defãsoarã activitatea Crucea Rosie.
Ulterior sedintei, Crucea Rosie a fost anuntatã cã trebuie sã se mute la grãdinita nr. 5, de lângã Bazinul scolar din cartierul Aeroport, doar cã spatiul este insalubru (vezi imaginea alãturatã). Datoritã acoperisului nereparat de ani de zile, apa s-a infiltrat în peretii clãdirii pânã la parter, iar tencuiala a cãzut. Îngrijitoarea grãdinitei adunã apa care bãlteste pe podele la fiecare ploaie, iar molozul se adunã… În plus spatiul este insuficient pentru o asemenea activitate si proiectele în derulare. Primarul Tiberiu Iacob Ridzi a promis cã acoperisul va fi reparat când vremea va permite…

Alte miliarde lei cerute de preot…
În a doua cerere fãcutã de Ion-Gabriel Bulf, acesta a solicitat suma ametitoare de 8 miliarde lei vechi, mai precis 819.292,28 ron pentru continuarea lucrãrilor la Catedrala ”Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” Petrosani. Cererea a fost înregistratã în data de 16 februarie 2016, iar în sedinta ordinarã a Consiliului Local din 25 februarie 2016, s-au aprobat 2 miliarde lei, care se adaugã altor miliarde acordati anii trecuti.
1_0
Desi a existat doar o abtinere în respectiva sedintã, au fost multi consilieri care au considerat cã pãrintele este un rãsfãtat al primãriei precizând cã nu asa a fost întelegerea privind constructia catedralei, în sensul cã nu numai administratia de la Petrosani finanteazã lucrãrile. În respectiva sedintã a CL, consilierul Dorina Nitã si-a explicat abtinerea de la vot tocmai pe aceastã problemã:
”Dati-mi voie sã argumentez votul meu. De când s-a aprobat construirea acestei catredale, toatã lumea a spus la vremea respectivã cã este de acord, dar nu o vom face numai din banii locali. Pânã la urmã eu vãd cã de fapt o facem din banii locali, de aceea m-am abtinut” – se mentioneazã în procesul verbal al respective sedinte. De precizat cã la construirea catedralei s-au angajat, pe lângã Consiliul Local Petrosani, si Consiliul Judetean Hunedoara si Episcopia.În aceeasi sedintã, la o dezbatere exact pe contributiile altor institutii legat tot de culte – ”Proiect de hotãrâre privind aprobarea „Ghidului de eligibilitate pentru elaborarea si prezentarea proiectului în vederea atribuirii de contracte de finantare nerambursabilã din bugetul local al municipiului Petrosani Servicii religioase/culte” – un alt consilier, Lucia Muntean, a scos la luminã aceeasi nemultumire, cu privire la ”favorizarea” pãrintelui Bulf, precizând: ”Pãrerea mea este cã cu acest proiect se echilibreazã foarte bine situatia în comunitatea noastrã, pentru cã tocmai s-a votat asa pe tãcute catedrala ”Sf.Prooroc Ilie”, sã dãm sansa si celorlalte culte din comunitate sã aibã posibilitatea sã facã ceva, si asa nu aplicã toatã lumea, mie mi se pare o implicare foarte bunã sã le dãm si altora sã vinã cãtre primãrie, si dacã sunt contracte nerambursabile sã beneficieze de ele” – se precizeazã în procesul verbal al sedintei CL.
S-au mai ridicat întrebãri privitoare la grãdinite. De ce se doreste constructia altora noi, când celor existente li s-au dat alte destinatii? Se spunea cã în centrul Petrosaniului nu existã, de aceea s-a început de mai bine de 8 ani, cea de lângã Casa de Culturã în care cresc copaci. Exista una în zona Hermes, pe str, Gen. Dragalina, care de asemenea a fost datã pentru înfiintarea unui muzeu…
O comparatie nefericitã s-a fãcut cu aceastã ocazie. S-a spus cã pãrintele Ion-Gabriel Bulf începe sã devinã în lumea cultelor din municipiu ceea ce a fost/este Simi Iordache în lumea afacerilor din Petrosani – detinãtor de monopol cu sprijinul administratiei locale.
Ileana Firtulescu

13 comentarii la „Un preot se transformã într-un fel de Simi Iordache, dar în lumea cultelor

 • 15 martie 2016 la 21:04
  Permalink

  Nesimtiti cei ce accepta si inchid ochii !!! Credeti ca asa va ajuta Dumnezeu ?? Daca „bagati la cutia milei” !? Crucea Rosie nu mai inseamna nimic ?? Va va juta Bulf cand veti fi bolnavi saiu spitalele ???

  Răspunde
  • 1 august 2017 la 09:57
   Permalink

   Oameni buni nu mai judeca?i ca sa nu fi?i judeca?i. Eu îl cunosc pe Parintele si observ cât se chinuie pentru a ajuta câ?iva b?trâni. Prim?ria este de vina pentru ca dac? nu ar fi fost P?rintele , acea construc?ie se d?râma. În loc sa îl judeca?i pe Parintele mai bine v-ati ruga pentru el sa poat? face în continuare ceea ce dore?te sa fac? pentru b?trâni . Eu nu am v?zut niciun preot din Petro?ani care sa se ocupe cu a?a ceva.

   Răspunde
 • 15 martie 2016 la 21:35
  Permalink

  Parintele taximetrist cum mai este cunoscut Bulf. 🙂

  Răspunde
 • 15 martie 2016 la 23:31
  Permalink

  Din pacate pentru carcotasi, parintele Gabriel Bulf este printre putinii care au grija efectiva si afectiva de batranii neajutorati din zona. Ati fost vreodata sa vedeti Centrul de ingrijire de la Daranesti ? Stiti cum arata inainte de a fi preluat si transformat acesta in ceea ce este acum ? Adevarul este ca parintele Bulf este un om implicat, poate prea implicat, un om care a renuntat de ceva vreme la „afacerea” cu taximetre tocmai pentru a se dedica mai mult lacasului de cult pe care-l pastoreste si oamenilor aflati la necaz si nevoie. Este preotul care iti unge sufletul prin cuvinte, prin sfaturi si binecuvantari. Poate ca tocmai de aceea are acum parte de atata „atentie”. In Petrosani, o mana de slujitori ai Domnului, printre care enumar pe Parintele Muntean, Parintele Pârlea, Parintele D?n?u, Parintele Bulf, Parintele T?nase, si nu in ultimul rand Parintele P?tra?cu, sunt OAMENI PENTRU OAMENI, sau, cum ii placea mamei mele sa le spuna : DOCTORI DE SUFLETE. Crucea Rosie Petrosani de cate sedii are nevoie oare ? Ca mai are un sediu si pe str. Avram Iancu. Nu mai bine Crucea Rosie din Petrosani si-ar da mana cu preotii parohi de la „Sf. Ilie” si „Sf. Varvara” si ar ajuta zilnic, asa cum o fac preotii acestor doua parohii, pentru a veni in sprijinul si ajutorul celor aflati in neputinta ? Sau credeti cumva ca preotilor acestor parohii le cresc bani in curtile bisericilor pentru a putea ingriji la cele mai inalte standarde batranii neputinciosi si suferinzi ?

  Răspunde
 • 16 martie 2016 la 00:55
  Permalink

  iar? oh..INALT PREASFINTIA SA PREAFERICITUL PARINTE DOCTOR DE SUFLETE, a auzit oare vorbindu-se in BIBLIE de umilinta, smerenie, afaceri, etc. toti popii sunt pe interes si mai toti sunt ipocriti. am o singura dorinta. dupa ce n-om mai fi.. sa-i **** dracu’

  Răspunde
 • 16 martie 2016 la 09:58
  Permalink

  la taximetrie a renuntat parintele Bulf pt ca era plin de datorii,a tinut soferii fara carte de munca,a facut multe lucruri care nu prea dovedesc ca are ceva cu sfintenia,corectitudinea s.a .m.d.E doar un afacerist,a stiut intotdeauna sa se foloseasca de oameni in folosul lui

  Răspunde
  • 9 decembrie 2017 la 11:21
   Permalink

   Gubas nu mai spune tu ca Parintele era afacerist. Important este ca î?i face datoria fata de biserica. Nu scrie niciunde ca dac? e?ti preot , nu mai ai voie sa lucrezi si altundeva. Ca fiecare dintre noi vrea sa î?i ajute persoanele dragi. Nu mai judeca?i. Nu mai fi?i voi cei care judeca. Fiecare sa î?i vad? de treaba lui si sa nu mai judece , deoarece roata se va întoarce cândva. Este plin de oameni rai pe P?mânt , si pu?ini oameni buni. Doamne ajuta – ne.

   Răspunde
 • 16 martie 2016 la 10:13
  Permalink

  Scrie dl Fratz ca are grije efective de batrini.asa este dar tusa mea care este la daranesti plateste nui de gratis nimic. acolo se duc ajutoare de prin alte parti. eu am spus sa mearga la Lupeni la dl Mesaros ca acolo ii mai ieftin.

  Răspunde
 • 16 martie 2016 la 11:31
  Permalink

  Deci,….dragi concetateni,..alegeti primarul actual,…ca numai asa banii vostrii se vor indrepta ..spre mintuirea neamului !!!! Nu degeaba in fiecare duminica este pomenita familia primarului ,…la slujba ,iar asta trebuie recompensata cumva !! Dumnezeul vostru ,nu a lor sa va de-a minte

  Răspunde
 • 16 martie 2016 la 15:32
  Permalink

  Batrinii de care are grije preotul platesc taxe pentru ca sint ingrijiti, iar DGPS Hunedoara deconteaza salariile personalului angajat din cite stiu, plus ca sutine din bani alocati si alte cheltuieli ale bunicilor. Deci nimic nu e degeaba pentru DOCTORUL SUFLETELOR. E doar o afacere ca oricare alta, asa ca nu-i mai plangeti de mila preotului. O face pentru ca vrea si e bine ca vrea. Atii o fac din propriul buzunar, ajuta, ingrijesc, dau de mancare celor cu venituri mici care nu isi permit sa plateasca preotului si nu am auzit atatea laude pentru ei pentru ca nu isi fac publicitate

  Răspunde
  • 9 decembrie 2017 la 11:23
   Permalink

   Si Parintele o face din buzunarul lui. Dac? ne gândim , nu fiecare vârstnic are o pensie ditamai. Unii vârstnici poate nu au deloc nicio pensie. Si atunci cine pl?te?te ? Parintele.

   Răspunde
 • 16 martie 2016 la 20:03
  Permalink

  „Pai… sa moara si capra vecinului!!!” Cum sa lasam noi pe altul sa ridice putin capul? „Daca eu nu sunt in stare sa fac, pai sa nu las nici pe altul!!!”
  Daca ati fi avut un minim contact nemijlocit cu centrul de ingrijire de la Daranesti, ati fi putut constata ce bine sunt ingrijiti bunicii acolo, ce atmosfera de familie este acolo.
  Da, bunicii platesc o taxa. Dar ce primesc ei in schimb zi de zi este de nepretuit: gazduire, ingrijire si ocrotire, caldura unei familii si mai presus de orice, RESPECT!!!
  Hai mai bine sa lasam deoparte carcoteala de dragul carcotelii, si, daca tot nu punem mana noi insine sa facem ceva, macar sa nu le punem obstacole celor care stiu, vor si pot sa faca ceva util pentru comunitatea noastra!

  Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.