”Halatele albe” scolite la Petrosani fac practica în tãri ale Europei

9”Prin proiectul Leonardo Da Vinci am avut colaborãri cu Olanda, iar acum, cei din anul III vor putea sã facã practicã în Barcelona, Spania. Am primit aprecieri la adresa elevilor nostri, în sensul unei bune pregãtiri, chiar au fost surprinsi de pregãtirea acestora. Un exemplu sunt cei din Belgia” – Gabriela Stanca, manager Scoala Sanitarã Postlicealã ”Carol Davila” Petrosani.

Un grup de tinere în halate albe se aflau la sfârsitul sãptãmânii în Parcul Carol Schreter din Petrosani. Trecãtorii se opreau pentru a li se mãsura pulsul si tensiunea, dupã care primeau informatiile si recomandãrile ce se impuneau. Erau un grup de eleve ale Scolii Sanitare Postliceale ”Carol Davila” din Petrosani.

”Actiunea face parte din cadrul practicii anuale stabilite prin programã. Actiunea este bine venitã pentru cã elevii au contact direct cu populatia si dincolo de punerea în practicã a cunostintelor este foarte inportantã si atitudinea fatã de pacient. În aceatã perioadã, pe vreme de caniculã, rãspundem si solicitãrilor primãriei si

asigurãm acele puncte de prim ajutor, de mãsurare a tensiunii, recomadãri si eventual interventii având în vedere cã aceastã practicã se desfãsoarã sub îndrumarea unui asistent medical si chiar medic, pentru acordarea de calificative” – a declarat managerul Scolii Sanitare Carol Davila, Gabriela Stanca.

Scoala postlicealã are protocoale încheiate cu Azilul de bãtrâni din Lonea, cu Spitalul de Urgentã Petrosani pentru practica medicalã a viitorilor asistenti medicali farmacie si asistenti medicali generalisti.  Prin câteva proiecte, elevii de aici au acum posibilitatea sã facã practicã si în tãri ale Europei.9-1

”Prin proiectul Leonardo Da Vinci am avut colaborãri cu Olanda, iar acum, cei din anul III vor putea sã facã practicã în Barcelona, Spania. Am primit aprecieri la adresa elevilor nostri, în sensul unei bune pregãtiri, chiar au fost surprinsi de pregãtirea acestora. Un exemplu sunt cei din Belgia. Acestã bunã pregãtire mai are la bazã un principiu simplu, eficient. Scoala nostrã este una privatã si alegi sã vii aici, cu plata celor 1850 lei pe an, iar dacã nu îti place, nu ai înclinatie spre astfel de profesie, risti sã pierzi pe mai multe planuri. Se vede în situatiile noastre, când la început de scoalã efectivul este mare, iar pe parcurs se pierd o parte dintre elevi.  Cei care rãmân  sunt cei care vor cu adevãrat sã facã acest lucru. Chiar si cei care stau mai rãu cu banii îsi duc pregãtirea la capãt pentru cã plata scolii este flexibilã. Or cu acestia, care rãmân, este o adevãratã plãcere sã lucrezi, sã-i formezi ca viitoare cadre medicale” – a precizat Gabriela Stanca.

La Scoala Sanitarã abia s-au încheiat examenele finale la asistenti farmacisti, în perioada 9-11 iulie, la care au participat 16 absolventi. În luna august, urmeazã sã facã acelasi lucru clasele de asistenti medicali generalisti, adicã vreo 80 de absolventi.

Scoala Sanitarã Postlicealã Carol Davila din Petrosani functioneazã cu brio, ca scoalã privatã, de peste 20 de ani, cu rezultate remarcabile. Multi ne-au criticat cã folosim acest termen de ”rezultate remarcabile” într-un sistem românesc de sãnãtate din care îti vine sã fugi, nu sã te duci. Si totusi existã multi absolventi care sunt multumiti de posturile obtinute în spitale din România, dar si mai multi sunt si mai multumiti pentru cã strãinãtatea i-a primit cu bratele deschise si sunt apreciati si plãtiti la justa valoare. Ileana Firtulescu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.