J oc de bună factură tehnică și spectaculară în „Dealul Institutului”, între fruntașele ediției precedente, Știința Petroșani și C.S.Năvodari, scor 16-8. Oaspeții au început mai agresiv, reușind după numai trei minute să ia conducerea cu 3-0, dar studenții și-au revenit până la pauză, conducând cu eseul lui Răzv.Barbu cu 5-3. Repriza secundă a fost la discreția gazdelor, care au jucat avântat, cu mult aplomb, reușind o victorie mare la primul meci din noul campionat.

Au punctat: 0-3 (min.3) C.Bercu l.p., 5-3 (min.37) Răzv.Barbu eseu, 10-3 (min.45) Croitoru eseu (R.Barbu a ratat transformarea în bară!) 10-8 (min.51)-M.Niță eseu, 13-8 (min.57) Răzv.Barbu eseu, 16-8 (min.63) Răzv. Barbu l.p. Știința Petroșani (antr.Al.Lupu) a folosit echipa: Baraulea, Vâlceanu, Olteanu (linia I)-Carvațchi, A.Barbu (linia II)-Morisson, Ghiarasim, Carpo (linia III)-Cr.Zamfir, S.Munteanu (mijlocași)-Ivanciu, Curt (aripă)-I.Tudor, Bencea (centri)-Răzv.Barbu (fundaș).

Au mai jucat: D.Ivan, Virag, Zârnea, Vl.Bălan, Croitoru, Borș, Buturugă, Stupar. Arbitru: Mădălin Gârbău – București.