În tur, la Costești, Jiul a condus cu 2-0, în final scorul fiind 2-2! Acum, vâlcenii au condus cu 1-0, dintr-un penalty inventat de arbitrul central Roxana Recorean, dar până la urmă au pierdut… Joc modest în prima repriză, eliminarea lui Zotică (min.37) dând un alt elan Jiului după pauză. Echipa de la Costești își cam epuizează resursele – greu în zece oameni…-, jiuliștii forțează egalarea, două schimbări inspirate aducând spre final punctele atât de mult dorite, Marius Tuță contribuind la primul gol, Robi Perșe punctând pentru victoria finală. „Sunt fericit, o victorie importantă, au înțeles la pauză ce au de făcut și astfel am întors rezultatul. Îi felicit” a declarat anternorul Jiului, Damian Militaru.

Jiul Petroșani – Minerul Costești 2-1
●Jiul(antr.Damian Militaru):
Haring – Stoicoiu, Bg.Matei, Torkos, Arcuși (min.45 Keszeg)-G.Szekely, Bădărău, R.Sandu, G.Turcu-R.Drăgoescu (min.67 Tuță), Mărmăneanu (min.80 Perșe).
●Min.Costești (antr.Marius Vlădoi):
M.Vlădoi-Vladu, Pașcoi, N.Mazilu, Preoteasa-M.Diaconescu, Nicolaescu (min.72 Preda), Zotică, Trașcă-C.Păun (min.46 Rădulescu), Mihalcea (min. 67 Vlad).
Arbitru: Roxana Recorean – Sibiu

GOLURILE:
0-1: Trașcă (min.44) din penalty, după un fault imaginar a lui Bg.Matei la Mihalcea.
1-1: Bădărău (min.80), centrare R.Sandu, Tuță șutează într-un adversar, mingea ricoșează, gol de la 12 m.
2-1: Perșe (min.89) din centrarea lui G.Szekely.

ETAPA OASPEȚILOR

●Trei victorii, din cele 5 meciuri, au câștigat oaspeții în etapa a 14-a, liderul Viitorul Șelimbăr, făcând scorul etapei, 4-0 la Tg.Cărbunești, având acum trei jucători (Neacșa, Curtean, Cârstean) cu 6 goluri marcate ● După înfrângerea de la Petroșani, Minerul Costești s-a „blindat” pe ultima poziție a clasamentului Seriei a 7-a ● F.C.Hermannstadt II Sibiu și Minerul Costești par condamnate la retrogradare, bătălia va fi pentru evitarea locului 8, care poate pune în pericol rămânerea în Liga a III-a, conform regulamentului, cea mai slabă poziție 8 din cele zece serii, urmând a retrograda ● Jiul Petroșani a susținut sâmbătă meciul cu numărul 97 în Liga a III-a, în cel de-al patrulea campionat de când evoluează la acest nivel (2002-2003, 2011-2012, 2012-2013, 2020-2021).