Sezonul 2019-2020 în Liga a V-a Hunedoara s-a încheiat odată cu turul campionatului, pandemia COVID-19 oprind şi la acest nivel desfăşurarea competiţiei în sezonul de primăvară.
Astfel, doar în meciurile din tur, Măgura Pui a fost declarată campioană! Echipa de pe valea Streiului a încheiat cu patru puncte avans faţă de ocupanta locului 2, Retezatul Ţara Haţegului (Haţeg), într-un clasament cu 13 echipe. Golgeterii echipei şi ai campionatului au fost Dănuţ Sălăşan (16g.) şi Cristian Mailat (15g.), ceilalţi  marcatori fiind Albu (8g.), Fegher (6g.), Sora-Roşca (3g.), Cr.Sălăşan (2g.), Fl.Dragoş (2g.)
FESTIVITATEA DE PREMIERE…
…a avut loc duminică, 2 august, într-un cerc restrâns, pe terenul de la Pui, cupa, medaliile şi tricourile de campioni fiind înmânate de Sorin Ciotlăuş, secretarul A.J.F.Hunedoara, alături de primarul Victor Stoica şi viceprimarul Doinel Creciunesc şi a unui grup de consilieri locali.
A fost un prilej de bucurie, într-o vreme în care se închid atâtea porţi în sport. Au fost premiaţi jucătorii L.Militaru, Călian (portar), Căpriţă, Tr. Biriş, Sora Roşca, Stoican, Albu, D.Sălăşan, Ov. Stoica, Fegher, F. Dragoş, Al. Popescu, Panatie, Boşcov, Bizera, A.Stoica, M.Coposesc, antrenorii-jucători Ovidiu Ciolea şi Cristian Sălăşan, masorul Nelu Cepraga sau directorul de imagine, Daniel Dincă. Au lipsit motivat Jean Antal (organizator de competiţii) şi jucătorii Poenar, Cr.Ban, A.Turcu, I.Lupulescu şi Mailat.

„Ne bucurăm de acest al treilea titlu consecutiv (la care se mai adaugă locul 1 şi în 2020) şi sperăm să fie mai bine din toamnă, când vom putea juca în condiţii normale” a spus antrenorul Ovidiu Ciolea „Mulţumesc echipei pentru constanţa din ultimii ani, mereu în primele cinci locuri, motiv pentru care vom sprijini în continuare fotbalul la Pui” a punctat primarul Victor Stoica.